XVII Festiwal Teatru Otwartego 2014
Piątek – 4.07.2014
Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobyli zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszają dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.
Godz.16.00 warsztaty lalkowe dla dzieci Akademia Wyobraźni, Rynek (plac a)
Godz. 17.00 „Dziad i baba” Akademia Wyobraźni, Rynek ( plac a)
Akademia Wyobraźni to nieinstytucjonalny teatr lalki i aktora, tworzący spektakle w oparciu o wspólne działanie, przeżywanie i pasję. „Dziad i baba” – Inscenizacja świetnej baśni Kraszewskiego. Opowiada historię dwojga biednych ludzi, których los niespodziewanie się odmienił. Pełna mądrości i humoru opowieść o zakamarkach ludzkiej natury. Spektakl w konwencji teatru maski z udziałem dzieci w warstwie plastyki odnosi się do obrazów Tadeusza Makowskiego. Przed spektaklem odbędą się warsztaty teatralne, które wyłonią dzieci do gry w spektaklu, w formie teatru uczestnictwa./projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego./
Godz. 18.00 „TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch” Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, Rynek (plac b)
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi profesjonalny, autorski teatr lalek; uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów i ich opiekunów. Prezentuje różne formy teatru lalek i piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny oraz muzykę graną „na żywo”. „TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch” to spektakl stworzony w oparciu o rymy najpoczytniejszych współczesnych polskich autorów inspirowane wierszami Tuwima w scenografii stworzonej przez łódzkie środowisko artystyczne, z ilustracją muzyczną Jacka Szymkiewicza.
Godz. 19.00 „Kraina łagodności” koncert wykonaniu SERDUSZEK, T. Szarwaryna D. Jarosa i Przyjaciół, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
„Kraina łagodności” – koncert złożony z dwóch części, w pierwszej Dzieci z SPDC Serce zaśpiewają piosenki autorstwa Darka Jarosa i Tadeusza Szarwaryna, w drugiej zaś D. Jaros, T. Szarwaryn i Przyjaciele, przypomną utwory Edwarda Stachury i zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Piosenki tegoż zespołu wciąż aktualne są w życiu wielu ludzi, a młodsze pokolenie odkrywa je na nowo, ponieważ w tym zakresie muzycznym „dla wszystkich starczy miejsca”, jak śpiewał lider zespołu Krzysztof Myszkowski do twórczości Edwarda Stachury.
Godz. 20.15 -„Telefon” Scena Studyjna Mimodrom, sala teatralna, Rynek
Scena studyjna MIMODROM – „Telefon” – spektakl pantomimiczny w/g autorskiego scenariusza w reż. Tomasza Dajewskiego. Jest to refleksja dotycząca kondycji współczesnego człowieka, uwikłanego w różnorodne problemy w galopującym wokół nas i ciągle uciekającym życiu. Spektakl dla widzów powyżej piętnastego roku życia.
Godz. 21.30 „Korowód tańca” Kijowski Teatr Uliczny „Highlights”, Rynek (plac a)
Kijowski Teatr Uliczny założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego. W 2011 roku aktorzy Teatru KET – artystyczna rodzina Svietlakovych powołała zespól „Highlights” który jest kontynuatorem dokonań KET na ulicy. „Korowód tańca” to bardzo żywiołowy i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne, pozwalające na aktywną zabawę z publicznością. Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągają publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karnawałową atmosferę, w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll, pop dance ale także ukraińska hołubka. http://www.kievtheatre.eu/
Sobota – 5.07.2014
Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
Godz. 17.00 „Trzy świnki” Teatr Bajka, Rynek ( plac a)
Teatr Bajka przedstawi „Trzy Świnki”. Historia trzech małych świnek, które na własnej skórze przekonały się, czym kończy się lenistwo. Przedstawienie zrealizowane w klasycznej konwencji bajki kolorowe i rozśpiewane. Trzy świnki – to lalki a’la bunraku, przypominające pluszowe zabawki z dziecięcej półki.
Godz. 18.00 „Kominiarczyk” Teatr Coctail, Rynek (plac b)
Teatr Coctail stworzyła Irina Afanasjewa, absolwentka Szkoły Estrady i Cyrku w Kijowie, która od ponad 15 lat mieszka i pracuje w naszym kraju. „Kominiarczyk” to sekwencja kilkunastu zdarzeń, pełnych ciepłego humoru i poezji, przedstawionych z wykorzystaniem pantomimy i form cyrkowo-tanecznych. Chwytajcie się za guziki!!! A kto wie – może zadziała magia i spełnią się wasze marzenia?!
Godz. 19.00 „Podpatrzenia i zmyślenia” Scena Studyjna Mimodrom, Wieża Ratuszowa ( plac c)
Scena studyjna MIMODROM „Podpatrzenia i zmyślenia” to pokaz w formie klasycznych etiud pantomimicznych dającym widzom możliwość przyjrzenia się samym sobie w krzywym zwierciadle sztuki. Odwieczne rozważania nad kondycją człowieka, poszukiwaniem własnej tożsamości i swojego miejsca na Ziemi, nad sensem istnienia i potrzebą znalezienia „drugiej połowy” stają się również naszym udziałem.
Godz. 20.15 „Alicja w krainie czarów?” Zielony kot, Alchemia teatralna, reż. K. Kosior, sala teatralna, Rynek
Pokaz „Alicja w Krainie Czarów?” grupy „Zielony Kot”, złożonej z uczestników projektu Alchemia teatralna, w reżyserii Karoliny Kosior „Alicja w Krainie Czarów?” to pytanie skierowane w stronę widzów, z którymi spektakl igra, bawi się i wciąga w swoją grę na różne sposoby – niekoniecznie zmuszając podglądacza do wejścia bezpośrednio na scenę. Nie, nie, nie… o to się nikt nie musi martwić. Nadal pozostanie spektatorem. Spektakl dla widzów powyżej piętnastego roku życia.
Godz. 21.30 „HAPPENING: UNDER CONSTRUCTION” Strefa Srebrnej Góry, Rynek (plac a)
Strefa Srebrnej Góry – „UNDER CONSTRUCTION” happening inscenizowany, polegający na budowaniu, konstruowaniu, tworzeniu i życiu w spektaklu na ulicy w obrębie przestrzeni konstrukcji akrobatycznej z użyciem powietrznych sztuk cyrkowych i tekstów Tadeusza Różewicza na oczach i przy współudziale przechodniów, widzów, publiczności przypadkowej i nieprzypadkowej, w nawiązaniu do podróżujących kolektywów cyrkowych, w formie rezydencji ulicznej w mieście Świdnica.
Niedziela – 6.07.2014
Godz. 16.00-19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
Godz. 17.00 „Pokój” Teatr Snów, Rynek ( plac a)
Teatr Snów ma swój język teatralny, na który składają się ruch, obraz, plastyka, rytm, muzyka. Ogromną wagę przykładają do starannie skomponowanych obrazów, ruchu, aby tworzyć poezję właściwą tylko teatrowi. „Pokój” to opowieść o samotnym mieszkańcu niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości.http://teatr.websitestyle.53.ibc.pl/
Godz. 18.00 „Jedna kultura – 4 elementy”Performance, Rynek ( plac b)
„Jedna kultura – 4 elementy” – Performance łączący taniec, muzykę oraz szeroko pojętą sztukę uliczną, w wykonaniu Świdniczan, znanych z pokazów w poprzednich edycjach FTO. Grupa przedstawi krótką historię hip-hopu z naciskiem na 4 elementy z jakich się składa: break dance, graffiti, djing, rap.
Godz. 19.00 „Bardzo dziwna bajka” Teatr Pinezka, Rynek, Wieża Ratuszowa (plac c)
Teatr Pinezka to wybuchowa mieszanka teatru jarmarcznego, klaunady, pantomimy oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. „Bardzo Dziwna Bajka”- Motywy wielu bajek przeplatają się ze sobą tworząc barwne widowisko familijne. Krasnoludek, Troll, Czerwony Kapturek, Rycerz, Motylek, Baba Jaga i Clown, to tylko niektóre z bajkowych postaci, które pojawiają się w spektaklu. Bajka ponadpokoleniowa, bo przecież wszyscy lubią bajki. http://teatrpinezka.prv.pl/
Godz. 20.15 „To moja Marylin Monroe” monodram Ewelin Niewiadomskiej, sala teatralna, Rynek
To moja Marylin Monroe” monodram Eweliny Niewiadomskiej. Co łączy przeciętną, niespełnioną aktorkę i legendę światowego kina? W tym wypadku jedynie życiorys. Bohaterka monodramu Eweliny Niewiadomskiej pragnie prawdziwej miłości, chce sobą uwieść i zainteresować. Chce udowodnić, że nie jest kiepską aktorką, dlatego też prowadzi przewrotną grę, której finał jest zaskakujący. Piękna muzyka i niezwykle przekonująco ukazany pakiet emocji sprawiają, że na długo pozostaje w pamięci. Spektakl dla widzów powyżej piętnastego roku życia.
Godz. 21.30 „IN blue” Teatr AKT, Rynek (plac a)
Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. „In Blue”| to przedstawienie o lekkiej, niebanalnej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Temat przewodni to podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Fantazyjny świat wodny inspiruje do stworzenia wielu ciekawych wizualnie obrazów. Środki wyrazu to: klasyczna pantomima, taniec z wielkimi pelerynami-skrzydłami, taniec z wachlarzami w ogromnych kulach, popis na podwieszonej szarfie, taniec na szczudłach. http://www.teatrakt.pl/
plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b – wejście główne do Teatru
plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową