PROGRAM 2024

PIĄTEK — 12 lipca

godz. 16.30—19.30 Integracyjny Pac Zabaw – Klaunikowa Fifi z Ekipą (plac c)

Klaunikowa Fifi z Ekipą to sprawdzony organizator imprez dla dzieci. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabaw/ warsztatów/animacji, para-cyrkowych i tanecznych

godz. 17.00 „Ulica 2.0” Budka Kuglarska (plac a)

Budka Kuglarska, czyli Miłosz Budka zaczął swoją przygodę z cyrkiem jako hobby w wieku 16 lat w Lublinie. Szybko jednak odkrył magię sztuk cyrkowych, rozpoczął treningi w lokalnych parkach, doskonaląc swoje umiejętności w żonglowaniu, akrobacjach i sztuce klaunady. Podczas pokazu „Ulica 2.0”  publiczność nie jest biernym widzem, lecz aktywnymi uczestnikami. To ona pomaga artyście balansować talerzem 7 metrów nad ich głowami. Radość, szaleństwo i nieoczekiwane reakcje wpływają na wciągający charakter przedstawienia, przemieniając ulicę w tętniący życiem amfiteatr.

godz. 18.00 „Morskie Opowieści” Teatr Łata (plac b)

Teatr Łata charakteryzuje teatr fizyczny, który rzadko spotykany jest w przestrzeni sztuki dla dziecka. Spektakle wyróżnia wyrazisty ruch, ekspresja i narracja prowadzona bez pomocy słów. Twórcom zależy, aby otworzyć wyobraźnię dzieci i pokazać, że istnieje fascynująca przestrzeń dźwięku, obrazu i ruchu, która niejednokrotnie mówi więcej niż wiele słów. „Morskie opowieści” to spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapstiku rodem z niemego kina. Opowiada on historię pary bohaterów, którzy nie mogąc zaciągnąć się na żaden okręt postanawiają wziąć los we własne ręce i zbudować statek, na którym wyruszą w rejs. Jak to bywa na morskich szlakach – czekać ich tam będzie mnóstwo przygód. Nasi bohaterowie stoczą bitwę morską, będą musieli walczyć z żywiołem podczas burzy, stanąć oko w oko z groźną ośmiornicą aż wylądują na pozornie bezludnej wyspie…

godz.20.00 „Strasne zecy, czyli krótka historia o władzy, miłości i dążeniu do celu” Teatr Zielona Gęś z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Świdnicy (sala teatralna)

Seniorzy z Teatru „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor w Świdnicy po raz kolejny stają na scenie, by poruszać serca widzów i dzielić się swoją pasją. „Strasne zecy, czyli krótka historia o władzy, miłości i dążeniu do celu” – to bajka o sepleniącym Królewiczu, który musi zmierzyć się z wymaganiami srogiego Króla-Ojca, własnym wstydem, strachem i presją dworu. Pokazuje, że wady ma każdy, lecz należy je najpierw zaakceptować, a potem próbować je zmienić, a gdy ruszamy w drogę po własne szczęście, to sprzyja nam cały wszechświat. Spektakl barwny, zabawny i pouczający.

godz. 21.30 „Zapomniana historia” Teatr Ewolucji Cienia (plac a)

Teatr Ewolucji Cienia jest syntezą doświadczenia liderów (Sławomira Dadeja i Wioletty Dadej) oraz najstarszych członków zespołu, z energią i młodzieńczym entuzjazmem młodszych członków grupy. Ich spektakle charakteryzują się swoistą poetyką obrazu, ilustracyjną muzyką i interakcjami międzyludzkimi przy minimalnym użyciu rekwizytów i scenografii. „Zapomniana historia” to spektakl o władzy, oparty na historii sprzed 1000 lat, kiedy cesarz Henryk IV i papież Grzegorz VII walczyli o przywództwo w świecie chrześcijańskim. Pokazuje on, że mimo upływu czasu priorytety ludzi rządzących pozostają niezmienne: skuteczność – bez względu na ofiary.

wydarzenie towarzyszące:
godz.19.00 Wernisaż wystawy pokonkursowej Leica Street Photo
Galeria Fotografii, Rynek 44

SOBOTA — 13 lipca

godz. 16.30—19.30 Integracyjny Pac Zabaw – Klaunikowa Fifi z Ekipą (plac c)
godz. 17.00 „Kuchnia Pana Lulka” Cichy Teatr (plac a)

Cichy Teatr powstał z połączenia pasji do teatru i cyrku. Od wielu lat w ramach swojej działalności prowadzi działania z pedagogiki teatru i cyrku, tworzy parady i spektakle. „Kuchnia Pana Lulka” przedstawia wesoły dzień pracy pewnego Kucharza, który przez plotki jest na skraju bankructwa. Wesoły splot wydarzeń doprowadzi do szczęśliwie słodkiego zakończenia. Spektakl jest połączeniem cyrku z teatrem lalkowym — Pan Lulek bowiem, w swojej kuchni ma małego lokatora – Szczura, który bardzo mu przeszkadza w prowadzeniu restauracji ale ostatecznie pomoże w kryzysowej sytuacji. 

godz. 18.00 „Eko przygody” Teatr Bajka (plac b)

Teatr Bajka działa od 24 lat jako autorskie przedsięwzięcie Bożeny Olizarowicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, koncentruje się na spektaklach dla młodszych widzów. Skupia się na ożywczej mocy martwych przedmiotów, odwołując się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Przedstawienie „Eko przygody” to zderzenie świata lodu ze światem zieleni i barwnej przyrody. Mały Pingwin, aby ratować swój domek, wyrusza w podróż do ciepłych krajów, by zbadać, dlaczego topnieją lody i znikają kry. W trakcie podróży poznaje różnych ludzi i zwierzęta oraz dzielnie pokonuje napotkane przeszkody. Spektakl jest interaktywnym wydarzeniem z widownią, poruszającym tematykę ekologiczną.

godz. 19.30„Spektakl może zostać przerwany” Wojciech Parszewski (sala teatralna)

„Historię padaczki można podsumować jako 4000 lat niewiedzy, przesądów i stygmatyzacji, poprzedzających 100 lat wiedzy, przesądów i stygmatyzacji” ~Rajendra Kale

Tematem spektaklu jest padaczka . Przedstawienie ma formułę stand-upu, która przeplatana jest scenami z rodziny teatru faktu, lalkowego i fikcji. Dzięki temu skutecznie zdejmowany jest ciężar tematu, a treści edukacyjne wplecione w fabułę przedstawiane są w sposób atrakcyjny. Spektakl powstał na podstawie osobistych doświadczeń aktora i materiałów naukowych z XXVII Konferencji naukowo-szkoleniowej „Psychospołeczne aspekty padaczki”.

Spektakl dla widzów od 14 roku życia.

godz. 21.30 „Nieproszeni” Teatr Fuzja (plac a)

Teatr Fuzja jest poznańskim teatrem alternatywnym, który rozpoczął działalność w 2006 roku. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy Anna i Tomasz Rozmiańcowie. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa stanowi język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej i bierze czynny udział we wszystkich projektach tej organizacji. Wspólnie organizują Festiwal Teatrów Zależnych, produkują i prezentują spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą. Liderzy teatru prowadzą Pracownię Młodych – projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży, realizowany we współpracy z instytucjami kultury. Migracje od zawsze zmieniały świat, niosąc ze sobą historie osobiste i zbiorowe, kształtujące tożsamości krajów, narodów i światów. Spektakl „NIEPROSZENI” jest uniwersalną opowieścią o ludziach, skupiającą się na historiach starych i minionych, które ukształtowały nasz obecny świat, oraz na tych, które dzieją się tu i teraz, na naszych oczach, w naszych domach i na naszych granicach. Historie te nas dotykają i wpływają na naszą rzeczywistość.

wydarzenie towarzyszące:
godz.12.00 Spacer śladem murów obronnych poprowadzi Marzena Zięba
miejsce zbiórki pl. Grunwaldzki przy pomniku
zapisy na maila sok@sok.com.pl / liczba miejsc ograniczona

NIEDZIELA — 14 lipca

godz. 16.30—19.30 Integracyjny Pac Zabaw– Klaunikowa Fifi z Ekipą (plac c) godz. 17.00 „Tu i teraz” Rufi Rafi (plac a)

Rufi Rafi – alter ego Rafała Biesiady, to postać powstała z połączenia marzeń, różnych doświadczeń i zainteresowań dorastającego Rafała. Wyrosła z fascynacji nie tylko cyrkiem, ale także teatrem formy, szczególnie sceną plastyczną Leszka Mądzika i teatrami ulicznymi. Rafał Biesiada to performer/aktor, terapeuta i pedagog. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie Grotowskiego oraz International School of Humour w Wiedniu. Na co dzień pracuje z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz z organizacją Red Noses International, odwiedzając dzieci w szpitalach. Rufi Rafi, mając już niemały bagaż doświadczeń, celebruje każdy moment, stąd też pomysł na pokaz „Tu i teraz”. Zbudowany jest na ulotnych doświadczeniach i paradoksach życia codziennego, wypełniony cyrkowymi umiejętnościami i sytuacyjnym humorem. Nie zabraknie też muzyki na żywo – w Świdnicy na akordeonie zagra „Rufi junior”, czyli Jędrzej Biesiada. Improwizacja i uważność na to, co dzieje się „tu i teraz”, to ogromne atuty tego spektaklu.

godz. 18.00 „Stare Dobre M.” OtoTo Teatr (plac b)

OtoTo Teatr to grupa zawodowych aktorów, pasjonatów teatru. Otwarci na nowe formy postanowili poszukać wyzwań i pójść nowymi drogami. Zespołowi przewodniczy Mateusz Kowalski — aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego. „Stare Dobre M.” to krótka, ale wybuchowa komedia plenerowa, która rzuca światło na wszelkie absurdalne stereotypy małżeństwa! Przygotuj się na 40 minut pełnych śmiechu, gdy dwójka aktorów wcieli się w rolę pary, która przechodzi przez wszystkie etapy związku od poznania, poprzez miłość i małżeństwo, aż po walki i rozstania – wszystko to w zabawny sposób, który rozśmieszy całą rodzinę! Czy stereotypy dadzą się pokonać? Odkryj „Stare Dobre M.” – spektakl, który rozbawi Cię do łez i jednocześnie zaskoczy swoją prawdziwością!

godz. 19.30 koncert zespołu MUNDINOVA lyric jazz/ world/alternative (sala teatralna)

Trzon zespołu Mundinova stanowią Dorota Kołodziej (głos), Marzena Cybulka (gitara basowa, kontrabas) oraz Michał Wilczyński (gitary). Artyści spotkali się w 2017 roku z zamysłem, by tworzyć własny muzyczny język, w którym warstwa liryczna jest traktowana na równi ze współbrzmieniem. Zestawienie emocjonalnego głosu z około- jazzowymi harmoniami, przeplatanymi inspiracjami muzyki świata, oscyluje wokół gatunków lyric jazz/piosenka poetycka/ muzyka alternatywna. W lipcu 2020 roku zespół zadebiutował albumem „W drodze”, nakładem wydawnictwa Mundi Art, z gościnnym udziałem Dariusza Kaliszuka (perkusja, instrumenty perkusyjne) oraz Mateusza Szemraja (oud, rubab, baglama). Podczas koncertu Mundinova Trio, wykonują wybrane utwory autorskie z dwóch studyjnych  albumów,  oscylujące pomiędzy gatunkami jazz world/ alternative/piosenka autorska oraz specjalnie zaaranżowane przez nich utwory znane szerszej publiczności, promujące wartość polskich piosenek z dobrym tekstem („Zielono mi” Agnieszki Osieckiej, „Powrotna bossa nova” Ewy Bem czy „Szał niebieskich ciał” zespołu Maanam).

godz. 21.30 „Kaspar” Biuro Podróży (plac a)

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu trzydziestu pięciu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Teatr Biuro Podróży podejmuje tematy często niewygodne i niepopularne. Opowiada o wojnie, śmierci i przemocy. Prowokuje widzów do zajęcia stanowiska, opowiedzenia się, wyrażenia poglądów. „Kaspar Hauser” to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać. Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy miasta ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy? Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze? Przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, historia Kaspara pokazuje jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania społeczności. Jest to spektakl niezwykle współczesny i jakże „polski”.

wydarzenie towarzyszące:
godz.17.30 Wernisaż wystawy fotografii Marka Szulikowskiego
Wieża Ratuszowa, ul. Wewnętrzna 2

plac a — wejście do biur ŚOK przy słupie ogłoszeniowym
plac b — wejście główne do Teatru
plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Program może ulec zmianie.
W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do sali teatralnej ŚOK lub Klubu Bolko.

Skip to content